aktuálně - ospo

hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

akceManifestační mítink ČMKOS podpořily desítky zástupců OSPO
Předsedkyně OSPO Renáta Burianová vystoupila na manifestačním mítinku Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) na podporu kolektivního vyjednávání v roce 2017, který se uskutečnil 7. září v pražské Aréně Sparta. „Je nejvyšší čas říci, že nastal konec levné práce v obchodě a zajistit prodavačkám a prodavačům odpovídající odměnu za těžkou a monotónní práci,“ řekla. Spolu s ní se mítinku zúčastnilo na čtyřicet členů OSPO, kteří zaujali v aréně přední místa. Z ostatních celkem 29 odborových svazů sdružených v ČMKOS přijela do Prahy přibližně tisícovka účastníků.

Zapojte se do soutěže o výletní výbavu OSPO
Už jste byli letos na dovolené? Koupali jste se s dětmi u rybníka, vyrazili po zelené na hrad nebo zdolali Ještěd, Sněžku, nebo kopec za městem? Pochlubte se! Pošlete nám vaše fotografie z letošní dovolené v českých luzích a hájích a dvě nejlepší od nás získají bohatý balíček našich propagačních předmětů.

Pravidla soutěže:
> Každý se může zúčastnit soutěže pouze s jednou fotografií
> Fotografie musí být vlastní a měly by být pořízeny v České republice

Soutěžní fotografie můžete posílat buď
na náš facebook do zpráv (facebook.com/odbory) nebo na email ospo@ospo.cz. Označovat je můžete na sociálních sítích také hashtagem #ospovyletnik.‬ Budeme je postupně vkládat do alba na našem facebookovém profilu s uvedením Vašeho jména. Uživatelé facebooku pak budou palci hodnotit nejhezčí výtvory. Jednoho vítěze vybere porota OSPO, druhým vítězem bude ten, kdo bude mít pod svojí fotkou k 31. srpnu 2016 ve 12:00 nejvíce lajků ze všech. Oba výherci dostanou kompletní výbavu správného OSPO výletníka :)

Těšíme se na vaše letní zážitky!


Poslanecká sněmovna schválila zákon o prodejní době. Podepsal ho už i prezident
Poslanecká sněmovna 28. června 2016 schválila zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Zákon už stihnul podepsat i prezident republiky. Tématu se budeme podrobně věnovat v červencovém čísle Věstníku OSPO.

Svaz má nového místopředsedu

Odborový svaz pracovníků obchodu má nového místopředsedu. Výkonný výbor OSPO jím zvolil na mimořádném jednání Jiřího Šafáře.


Senát vrací zákon k projednání Sněmovně v původním znění

Senat vratil Poslanecke snemovne zpet navrh zakona o svatecni oteviraci dobe, a to v puvodnim zneni sedmi volnych dni. Sněmovna bude o návrhu znovu hlasovat 28. června 2016.

Sněmovna schválila zákon o sváteční otevírací době
Poslanecká sněmovna 15. dubna 2016 schválila zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě s pozměňovacím návrhem poslance Kubíčka, který zákon redukuje na 25. a 26. prosince a 1. ledna a na Štědrý den maximálně do 14:00. Zákon vnímáme jako průlom a jako vítězství, i když ne tak velké, jak jsme očekávali. Legislativní proces ještě není u konce, zákon bude projednávat Senát, který ho může vrátit Poslanecké sněmovně.

Děkujeme všem statečným zaměstnancům, kteří po celý týden nosili pásky CHCEME VOLNÉ SVÁTKY. Náš boj ještě není u konce.


CHCEME VOLNÉ SVÁTKY!

Právě dnes 11. dubna 2016 startuje celorepubliková kampaň zaměstnanců obchodu Chceme volné svátky! ‪#‎chcemevolnesvatky‬

Několik desítek tisíc zaměstnanců obchodu bude po celý týden nosit neonový náramek, kterým dávají najevo, že stojí o to být alespoň sedm svátků v roce doma. Návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě jde totiž v pátek 15. dubna 2016 do posledního, třetího, čtení v Poslanecké sněmovně ČR.


Pokud také chcete veřejnosti a poslancům ukázat, že chcete volné svátky, a ještě náramek nemáte, kontaktujte některé z našich územních pracovišť (kontakty na ospo.cz v sekci Kontakty -> Regiony).

Kampaň Chceme volné svátky! podpořily i některé známé osobnosti, jejichž fotografie budeme postupně uveřejňovat na našem profilu.

Držte nám palce, jdeme do finále.


Zákon o sváteční otevírací době obchodů postupuje do třetího čtení
Poslanci jednali 2. března 2016 o zákonu o sváteční otevírací době obchodů ve druhém čtení. Návrh propustili do závěrečného kola jednání. Třetí čtení se uskuteční nejdříve koncem března.

Zaměstnanci obchodů budou apelovat na poslance kvůli zákonu o sváteční otevírací době

Návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě by pravděpodobně v úterý 26. ledna 2016 měli poslanci projednávat již ve druhém čtení. Protože návrh je pro desetitisíce zaměstnanců velice důležitý, rozhodli se členové Odborového svazu pracovníků obchodu, že dají poslancům tuto důležitost najevo. Před začátkem schůze se proto v úterý mezi 13:15 a 14:15 sejdou před Poslaneckou sněmovnou ČR, aby apelovali na zákonodárce. Poklidná akce bude sloužit také k tomu, aby se politici mohli setkat s lidmi, kterých by se zákon bezprostředně týkal, a budou se jich případně moci zeptat na jejich názor. Jak vyplynulo z předchozích rozprav, myslí si totiž někteří poslanci, že zaměstnanci obchodů o tento zákon nestojí. O opaku je proto přijdou přesvědčit zaměstnanci z celé České republiky.
Podle návrhu zákona by z celkem dvanácti státních svátků obchody měly mít povinně zavřeno sedm dní. Konkrétně 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den svaz navrhuje omezit otevírací dobu maximálně do 12 hodin.
Návrh senátora Františka Bublana Senát projednal v dubnu a červenci 2014. Poslanecká sněmovna o zákonu v prvním čtení začala jednat 9. prosince 2014. Rozprava byla přerušena a pokračovala téměř až po roce
20. října 2015. Poslanci zákon poslali do dalších čtení.
AKTUALIZACE: Poslanci 26. ledna 2016 zákon nestihli projednat.


Zákon o sváteční otevírací době putuje do druhého čtení
Poslanecká sněmovna 20. října 2015 schválila v prvním čtení zákon o sváteční otevírací době obchodů. Zákon nyní projedná výbor a následně jej bude sněmovna projednávat ve druhém a třetím čtení.
AKTUALIZACE: 2. prosince 2015
jednal Výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny České republiky. Tématem jednání byl náš zákon o sváteční otevírací době. Jednání se účastnila také delegace OSPO, která předložila argumenty pro přijetí zákona. Členové výboru odhlasovali podporu návrhu. Prakticky to tedy znamená, že zákon ve druhém čtení (které se uskuteční pravděpodobně po novém roce) poslanci z tohoto výboru doporučí ke schválení.

Rekreační středisko svazu má nového nájemce
Rekreační středisko OSPO Lojzova Paseka má od března 2015 nového nájemce. Je jím pan Josef Urban, kterého můžete kontaktovat na telefonním čísle 724 146 320.
AKTUALIZACE: Telefonní číslo zůstává stejné, ale najemkyní je nyní paní Jiřina Urbanová.


Zákon o sváteční otevírací době obchodů projedná sněmovna
Po několikerém odkládání se členové Poslanecké sněmovny České republiky dohodli, že projednávání návrhu zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě zařadí na pořad schůze 13. února. Celý vývoj pro vás nadále sledujeme.
AKTUALIZACE: Sněmovna projednávání zákona opět odložila. Na pořadu schůze Poslanecké sněmovny by mělo být 7. července.

Sociální partneři podepsali novou kolektivní smlouvu vyššího stupně
15. ledna byla podepsána nová kolektivní smlouva vyššího stupně s účinnosti pro roky 2015 a 2016. Podrobněji se smlouvě věnujeme v lednovém věstníku, který je dostupný zde v sekci K stažení.

Tesco ruší dvě provozovny
Až sto lidí pravděpodobně přijde o práci ve firmě Tesco. Ta začátkem ledna oznámila, že z ekonomických důvodů zruší dvě pobočky hypermarket v Ústí nad Labem a supermarket na pražské Smíchovské tržnici.
Podle mluvčího firmy Tesco Jiřího Marečka firma nabídne dotčeným zaměstnancům z Ústí, které trápí vysoká nezaměstnanost, pracovní místa v okolních městech. Zástupci odborů se však obávají, že zrušení dvou prodejen je teprve začátkem větších úspor firmy. Vyhrocenou situaci se nyní zástupci obou stran, odborů i firmy Tesco, pokusí řešit na jednáních speciální pracovní skupiny.

AKTUALIZACE:
http://bit.ly/1EYWmtsHruška má kolektivní smlouvu
Odborovému svazu pracovníků obchodu se podařilo na centrále společnosti HRUŠKA spol. s r. o. uzavřít kolektivní smlouvu za účasti vedení společnosti a zástupců svazu. Smlouva byla podepsána 22.12.2014 na období od 1.1.2015 do 31.12.2016.

Zákon o sváteční otevírací době obchodů stále čeká ve sněmovně

Poslanecká sněmovna stále neprojednala návrh zákona o sváteční otevírací době obchodů. Údajně by se jím měla zabývat na nejbližší schůzi, která se bude konat od 19. ledna.
Poslanci začali návrh projednávat na zasedání již 9. prosince. Rozpravu ale následně uprostřed rozpravy přerušil požadavek Miroslava Kalouska na přestávku. Od té doby byl návrh oficiálně označen jako přerušený. Sněmovna by se k němu měla vrátit údajně na lednové schůzi.
Výsledek hlasování zatím bohužel nelze předpokládat. Odborový svaz pracovníků obchodu ale velice zklamala nejednotnost České strany sociálně demokratické, která bývá tradičním proklamovaným partnerem odborů.


Zástupci OSPO se zúčastnili debaty v pořadu Máte slovo

Jiří Šafář a Jana Okrajková 4. prosince vystoupili v pořadu České televize Máte slovo k zákonu o sváteční otevírací době obchodů. Záznam naleznete zde:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo/video/Sváteční otevírací doba obchodů v médiích

Možná jste si všimli, že média opět věnují zvýšenou pozornost sváteční otevírací době obchodů. Je to nejen kvůli blížícím se vánocům, ale také proto, že poslanecká sněmovna by měla 9. prosince tento návrh zákona konečně projednávat. K problematice jste 3. prosince mohli na Radiožurnálu vyslechnout duel prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové a tiskové mluvčí OSPO Anety Bednářové (záznam zde od 35:44 http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3265307). K problematice se ve stejný den na ČT24 v Událostech, komentářích vyjádřil také předseda ČMKOS Josef Středula (záznam zde od 50:55 http://bit.ly/1ypdM0Q).Výkonný výbor OSPO schválil rozpočet svazu na rok 2015
19. a 20. listopadu se konalo tradiční "vánoční" jednání Výkonného výboru OSPO. Ten projednal několik důležitých bodů včetně rozpočtu svazu na rok 2015. Fotografie z jednání naleznete v galerii.

Zástupci oborové tripartity řešili učňovské školství

21. října
se konalo významné jednání na téma učňovské školství s podtitulem "Prodavač - zakletý obor". Workshopu se účastnili všichni zástupci oborové tripartity: předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová, prezidentka zaměstnavatelského Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková a za vládu náměstek ministra školství pro vzdělávání Jaroslav Fidrmuc a vedoucí oddělení středního a vyššího odborného vzdělávání z Ministerstva školství Josef Rydlo. Dále zde byli přítomni zástupci středních odborných škol i odborů. V přestávce se konal krátký tiskový briefing pro novináře. Video z briefingu naleznete v galerii.

Zavedení elektronické kontroly tržeb se blíží

Zástupci OSPO se 16. října zúčastnili konference k plánované elektronické kontrole tržeb, která by měla zabránit daňovým únikům. Plán zavedení kontroly v České republice představila také náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Svaz tuto aktivitu samozřejmě velice vítá, jako možný hlavní problém vidí však důslednost kontroly u všech podnikatelů bez rozdílu.

Propouštění v Bille
Pověřený vyjednávací výbor ZO OSPO Billa jednal 10 října na centrále společnosti Billa v Modleticích se zástupci společnosti. Projednal organizační změny týkající se většího počtu zaměstnanců, které souvisejí s uzavřením deseti provozních jednotek. Zaměstnanci dotčených jednotek dostanou od zaměstnavatele všechny důležité informace. O podrobnostech týkajících se plánovaných změn dostanou zprávy i regionální zaměstnanci územních pracovišť OSPO, potažmo členové odborových organizací.


Management Ahold-Spar vyjasnil propouštění
Dnes 6. října se na centrále OSPO uskutečnilo jednání s vedením společnosti Ahold-Spar. Předmětem schůzky bylo vyvrácení spekulací o hromadném propouštění ve společnosti. O hromadné propouštění se nejedná. Obchodně-provozní pozice včetně ředitelů provozních jednotek zůstávají zachovány. Začátkem listopadu dojde k další společné schůzce zástupců základních organizací Spar, managementu společnosti a vedení OSPO.

Předsedkyně se setkala s předsedou sněmovny

Zástupci odborových svazů v čele s předsedou ČMKOS se 18. září sešli s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem. Jednalo se mimo jiné také o našem zákonu o otevírací době obchodů ve státní svátky, o kterém by během podzimu měla sněmovna hlasovat.

Minimální mzda opět vzroste
Vláda se shodla na růstu minimální mzdy. Ta by měla od příštího roku dosáhnout hranice 9 200 korun, což je o 700 korun více než dosud. Článek na toto téma si budete moci přečíst v říjnovém věstníku.


Nový Informační zpravodaj OSPO vychází v těchto dnech

V nejbližších dnech vyjde nový Informační zpravodaj OSPO určený členům základních organizací. Jeho hlavním tématem bude povinnost podávat daňové přiznání pro odborové organizace. K dispozici bude u regionálních zaměstnanců OSPO, a to v papírové i elektronické podobě.


Vedení firmy Ahold - Spar projedná fúzi se členy odborů

Zástupci managementu firmy Ahold - Spar se v půlce září setkají se členy OSPO a základních organizací Spar. Tématem jednání bude samozřejmě fúze prodejen Albert a Spar. Bližší informace se dozvíte v říjnovém Věstníku OSPO.


V Lidlu bude nová kolektivní smlouva

Zaměstnanci firmy Lidl se mohou těšit na nové výhody. 17. září se totiž uskuteční podpis kolektivní smlouvy mezi zástupci OSPO a managementem firmy.


Předsedkyně OSPO se setkala se Zemanem
Předsedkyně OSPO Renáta Burianová se koncem srpna setkala s prezidentem republiky Milošem Zemanem. Ten na Hrad pozval předsedy odborových svazů sdružených pod ČMKOS. Jedním z hlavních témat setkání byly například intervence České národní banky, kritika služebního zákona nebo sankce vůči Rusku.


Rakouští a čeští kolegové konzultovali situaci v Bille a Penny Marketu

19. a 20. srpna se uskutečnilo další kolo společného projektu OSPO a rakouské podnikové rady REWE GROUP. Obě strany se setkávají už 11 let, aby sdílely zkušenosti z prodejen Billa a také z Penny Marketu. Jaká témata se na setkání probírala, se dočtete v zářijovém čísle Věstníku OSPO.


Billa otevřela za účasti OSPO nový sklad

Billa má nový centrální sklad v Modleticích u Prahy. Jeho slavnostního otevření se jako čestný host minulý týden zúčastnila také předsedkyně OSPO Renáta Burianová. Ve skladu se uchovávají potraviny, které vyžadují nižší teplotu - maso, mléčné výrobky nebo ovoce a zelenina.


Zákon o sváteční otevírací době vítězně opouští Senát
Senát ve druhém čtení schválil zákon o otevírací době obchodů ve státní svátky. Návrh nyní putuje do Poslanecké sněmovny. Držte tedy prosím palce i nadále. Zatím děkujeme všem za podporu!

http://zpravy.idnes.cz/senat-navrhuje-zavrit-obchody-v-nekterych-dnech-statnich-svatku-pxv-/domaci.aspx?c=A140724_165224_domaci_pvcOdbory jednaly s předsedou Senátu o navyšování mezd

Zástupci odborů 11. července jednali s předsedou Senátu Milanem Štěchem. Tématem kromě navyšování mezd byl i připravovaný zákon o otevírací době obchodů ve státní svátky. Ten půjde do druhého senátního čtení už 23. července.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/279920-odbory-hrozi-protesty-pokud-nedostanou-statni-zamestnanci-pridano/Premiér se setkal se zástupci odborů

3. července
se uskutečnilo setkání premiéra s delegací ČMKOS, ve které byla i předsedkyně OSPO Renáta Burianová. Řešila se kvalita sociálního dialogu, zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách a částečně také problematika vstupu firmy Amazon. Více se dočtete v červencovém věstníku v druhé půlce měsíce.


V Berlíně se jednalo o Amazonu
Zástupci pěti zemí se začátkem července sešli na jednání v Berlíně, které svolala UNI Global Union, aby projednali situaci zaměstnanců firmy Amazon. Delegáti z České republiky, Polska, Německa, Velké Británie a Spojených států amerických formulovali základní problémy, se kterými se mohou lidé ve skladech Amazonu setkat. Patří mezi ně hlavně velký počet pracovních smluv na dobu určitou, nízké mzdy a špatná BOZP (Bezpečnost a ochrana zdraví při práci), přesčasy a zvýšený stres. Účastníci se shodli, že se budou setkávat pravidelně a budou si vyměňovat informace ohledně situace zaměstnanců ve firmě.

Svaz má nového místopředsedu

Členové Výkonného výboru OSPO na mimořádném jednání 12. června zvolili nového místopředsedu, který nahradí odcházejícího Pavla Pospíšila. Stal se jím Miroslav Kosina. Rozsáhlý rozhovor s ním naleznete v červencovém věstníku.

Zaměstnanci Tesca si polepší

Vyšší mzdy a jedny z nejširších benefitů budou mít již brzo zaměstnanci firmy Tesco. Koncem května se na tom shodli zástupci odborů a managementu při vyjednávání nové kolektivní smlouvy.
Mzdy by se měli zvýšit v průměru o 2 procenta všem zaměstnancům. I nadále jim pak zůstanou benefity, které patři mezi jedny z nejširších v sektoru českého maloobchodu. K navýšení mezd by mělo dojít už od 1. července tohoto roku. Velkou zásluhu na uzavření kolektivní smlouvy samozřejmě mají zástupci Podnikového výboru Tesco. Patří jim veliký dík za kvalitní odvedenou týmovou práci při vyjednáváních.


Evropské odbory se spojily kvůli Lidlu

Horšící se podmínky a slabý sociální dialog přiměly odbory, aby se mezinárodně spojily a řešily situaci kolem nadnárodních společností Aldi a Lidl. Problémy jsou dlouhodobé a na národní úrovni těžko řešitelné, mezinárodní akce by však mohla pomoci ke zlepšení situace.
Mezinárodní setkání zorganizovalo UNI Europa Commerce a uskutečnilo se v polovině května. Setkali se zde zástupci z Belgie, Finska, Francie, Německa, Maďarska, Irska, Itálie, Holandska, Polska, Slovenska a České republiky. Zde všude německé firmy Aldi či/a Lidl působí. Díky setkávání by měla vzniknout síť pro výměnu informací a pro vypracování společné strategie.
Mezi problémy zaměstnanců těchto firem patří například stále větší tlak na flexibilitu a stres v práci. Sociální dialog funguje se značnými rezervami, organizovanost v odborech je velice nízká a noví zaměstnanci jsou často přijímáni jen na dobu určitou a zkrácený úvazek. Mezinárodní síť by se chtěla pak především domluvit na postupu pro zvyšování organizovanosti a zlepšování sociálního dialogu. Účastníci setkání se domluvili na společné tiskové zprávě, sestavení listu požadavků a založení facebookové stránky.


Svaz obchodu a cestovního ruchu má novou prezidentku

Dlouholetý sociální partner svazu v kolektivním vyjednávání vyššího stupně má nové vedení. Na Valné hromadě Svazu obchodu a cestovního ruchu byla 14. května do čela zvolena dlouholetá členka představenstva Marta Nováková. Vystřídala tak ve funkci Zdeňka Juračku.


Na zasedání Výkonného výboru se představili kandidáti na místopředsedu

Tři kandidáti na pozici místopředsedy se představili členům Výkonného výboru OSPO. Po oznámené rezignaci dosavadního místopředsedy OSPO Pavla Pospíšila nominovaly základní organizace celkem tři kandidáty na jeho místo. Nominovaní se členům Výkonného výboru představili na pravidelném jarním jednání v úterý 6. května. V polovině června pak členové VV zvolí nového místopředsedu. Fotografie z jednání naleznete zde ve fotogalerii nebo případně na našem facebooku facebook.com/odbory. Podrobnější informace o jednání očekávejte v květnovém věstníku.


Českomoravská konfederace odborových svazů má nové vedení

25. a 26. dubna se konal VI. Sjezd Českomoravské konfederace odborových svazů. Kromě nového Statutu a Programu ČMKOS delegáti zvolili také nové vedení konfederace. Předsedou se stal dosavadní předseda svazu KOVO Josef Středula a místopředsedy  Vít Samek a Radka Sokolová. Několik fotografií naleznete v naší galerii, více fotografií můžete najít na facebookové stránce ČMKOS zde: http://on.fb.me/1iC3UEV
Rozhovor s novým předsedou najdete v květnovém Věstníku OSPO, už nyní se ale můžete podívat na jeho vzkaz věnovaný právě členům Odborového svazu pracovníků obchodu:
http://bit.ly/1rNLGaF
Prohlášení ČMKOS naleznete online ke stažení zde:
http://bit.ly/1jHyUIy


Zákon o sváteční otevírací době schválili senátoři

Opakuje se stejná situace jako v loňském roce. Senátoři v prvním čtení schválili zákon, který upravuje otevírací dobu obchodů ve státní svátky. Už příští rok by tak mohlo povinně zůstat zavřeno o sedmi svátcích ze dvanácti. Po schválení v druhém senátním čtení musí o zákonu hlasovat ještě Poslanecká sněmovna a podepsat ho prezident. Podle průzkumu společnosti KPMG by průměrně 82 procentům lidí obchody zavřené o svátcích nevadily. O schválení zákona informovala 23. dubna například i Česká televize: http://bit.ly/RNMKz3


Eurovolby se blíží

Již za necelý měsíc 23. a 24. května se uskuteční volby zástupců do Evropského parlamentu. Mnozí tyto volby nepovažují za důležité, protože si myslí, že nemají na Českou republiku téměř žádný vliv. To je ale velký omyl. Evropská legislativa ovlivňuje také české zákony a zástupci České republiky v Bruselu bývají v zahraniční politice jedni z nejviditelnějších reprezentantů našeho státu. Eurovolby mají smysl. Díky schopným českým poslancům v parlamentu máme mnohdy možnost v Evropě upozornit na problémy, které trápí Českou republiku a lokálně se zdají být neřešitelné. Proč jsou eurovolby důležité a proč se "vyplatí" se jich zúčastnit, poučí zástupce OSPO workshop, který pro náš svaz zdarma uspořádá začátkem května Nadace Friedricha Eberta.

Zástupci odborů se setkali s premiérem Sobotkou

Nejpalčivější problémy odborových svazů v České republice představili minulý týden 3. dubna vybraní odboroví zástupci premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Trápí je mimo jiné nezájem o některé učňovské obory a s tím spojený deficit odborně vzdělaných zaměstnanců. Setkání se zúčastnila také 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky